Cywilizacyjna choroba jaką jest cukrzyca

Cywilizacyjna choroba jaką jest cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, która ze względu na skalę występowania oraz czynniki ryzyka jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jednocześnie czynniki ryzyka wpływające na występowanie cukrzycy znacznie częściej występują w krajach More »

Skutecznie działający aparat na zęby

Skutecznie działający aparat na zęby

Jeśli chce się realizować specjalistyczne leczenie stomatologiczne istotne jest decydowanie się na takie miejsca do realizowanie leczenia, gdzie można liczyć na leczenie wykonywane przez odpowiednich specjalistów. Gdy wybiera się poszczególne gabinety stomatologiczne More »

Wykorzystanie drukowania trójwymiarowego

Wykorzystanie drukowania trójwymiarowego

Postęp w zakresie drukowania trójwymiarowego bezpośrednio przekłada się na możliwość korzystania z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Dotyczy to między innymi urządzeń, które mogą być wykorzystywane do drukowania trójwymiarowego. Ważne jest w More »

Stomatolog w Warszawie a potrzeby i oczekiwania

Stomatolog w Warszawie a potrzeby i oczekiwania

Stomatolog Warszawa to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów Poszczególni klienci mogą mieć różne wymagania pod względem poziomu obsługi klienta, w związku z czym system obsługi powinien być elastyczny i spełniać oczekiwania klientów. Należy More »

Implantologia w Warszawie a odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Implantologia w Warszawie a odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Implantologia Warszawa to również liczne zobowiązania względem spółki W orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie przyjmuje się, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą osoby, które były członkami zarządu w czasie, w którym zobowiązania More »

 

Tradycja haftu kaszubskiego

Kaszubski haft jest jednym z piękniejszych arcydzieł wykonywanych rękoma człowieka, za pomocą nici. Można wyróżnić różne szkoły haftu kaszubskiego, jednak podstawową zasadą większości ze szkół jest sztuka z wyborem odpowiednich odcieni kolorystycznych, jak również motywów, w tym kwiatów, liści, gałązek, sporadycznie owadów: pszczół czy żuków. Pierwsze zjawisko zdobień w formie haftów można datować na dwunasty – szesnasty wiek. Głównie hafty tego typu wykonywane były w zakonach, gdzie zdobienia były jedną z form sztuki nawiązującej charakterem do natury – wody, lasów, łąk. Stąd też jeden z przewodnich motywów tj. drzewo życia widoczne na haftach tradycyjnych szkół kaszubskich zajmujących się na dzień dzisiejszy nauką haftów.

 

Kolorystyka haftów kaszubskich jest ściśle określona, tak samo, jak motywy wykorzystywane przez wszystkie szkoły tradycyjne. Można wyróżnić jedne z bardziej tradycyjnych technik haftowania, gdzie zestawienia kolorystyczne opierają się na siedmiu odcieniach kolorystycznych, w tym trzech niebieskich oraz na czarnym, żółtym, czerwonym i zielonym. Hafty kaszubskie, to znana i popularna od lat sztuka ludowa realizowana ówcześnie przez wybrane szkoły haftu. Wykonywane są hafty na serwetach, obrusach, jak również na rzeczach codziennego użytku, w tym na odzieży czy torbach. Ludowe ozdoby nawiązujące do wizualnych obrazków haftowanych na materiale są również przenoszone na meble np. stoły, krzesła, regały, drzwi itd.  

 

Sztuka użytkowa regionu kaszubskiego

Sztuka użytkowa, z wykorzystaniem technik haftu jest niezwykle docenianą ozdobą dla regionu kaszubskiego. Pomimo tego, że szkoły zajmujące się nauką haftu od pokoleń mają określone ramy, w jakich się poruszają tworząc projekty florystyczne, to wszystkie bazują na podobnych elementach nawiązujących do natury. Szkoła żukowska jest jedną z bardziej tradycyjnych obok szkoły wdzydzkiej szkół bazujących na kilku kolorach. Co więcej kolory wykorzystywane w hafcie nie mogą występować obok siebie w tym samym zestawie kolorystycznym. Najmniej tradycyjną szkołą ze wszystkich wydaje się być szkoła słupska, która tworzy sztukę haftowaną na podstawie wykopalisk regionalnych, odkryć archeologicznych, na podstawie wzornictwa uzyskanego na ziemiach. Nie nawiązuje ona do żadnej tradycji, jednak zdobienia tejże szkoły są równie piękne i wyjątkowe. Kolorystyka wykorzystywana w haftach, to najczęściej barwy tj. pomarańcz, zieleń, niebieski, błękitny, granatowy. Wyjątkowa szkołą kaszubską wydaje się być również szkoła haftu borowiacka, która wykorzystuje w swoich rękodziełach głownie jeden kolor żółty.

 

Hafty kaszubskie

Hafty są bardzo specyficzne, gdyż poza tym, że łączy ona wiele szkół wyszywania haftów, to tak naprawdę nie wykorzystuje techniki, która mówi o odrębności wyszywanych linii. Kaszubski haft jest jedną z bardziej charakterystycznych ozdób ziemi kaszubskich, jest tradycyjnym ozdobnikiem nie tylko ceramiki, mebli malowanych w sposób wykorzystujący bazowe motywy florystyczne, ale również ozdób stołów, regałów, serwantek w formie haftów nanoszonych na płótna, czy inne materiały wykorzystywane w produkcji wysokojakościowych elementów wystroju domu.