Czym charakteryzuje się firma wykonująca nasadzenia drzew

Czym charakteryzuje się firma wykonująca nasadzenia drzew

Nasadzenia drzew to wyjątkowa jakość wykonania! Związane jest to z otrzymaniem gwarancji za wykonaną usługę. W odniesieniu do nasadzenia drzew to gwarant zobowiązany jest do usunięcia występującej wady fizycznej nabytego produktu bądź More »

Niebezpieczeństwa czyhające na turystów

Niebezpieczeństwa czyhające na turystów

Turyści, którzy wybierają bezpieczny resort w kraju, w którym turystyka tętni życiem przez cały rok najczęściej wybierają podstawowe ubezpieczenie w podróży, oferowane zresztą przez ich biuro podróży. Nietrudno sobie wyobrazić, że wielbiciele More »

Konserwacja sprzętu a dach intensywny

Konserwacja sprzętu a dach intensywny

Decydując się na dach intensywny należy mieć w świadomości liczne konserwacje sprzętu Łańcuch smarowy uszczelniony oraz smarowany olejem łańcuchy, zawsze ma przeciwstawne ogniwa. Posiadają one poliuretanowe uszczelnienia jak i łączą się na końcach More »

Uzyskanie porad prawnych

Uzyskanie porad prawnych

Jeśli chce się uzyskać porady prawne można decydować się zarówno na skorzystanie ze zdalnej obsługi, a także można zdecydować się na skorzystanie z usług stacjonarnie działających kancelarii. Należy również brać pod uwagę, More »

Kiedy najlepiej założyć aparat na zęby?

Kiedy najlepiej założyć aparat na zęby?

  Aparat na zęby jest zarezerwowany nie tylko dla dzieci i dla młodzieży. Coraz częściej na jego założenie decydują się również osoby dorosłe. Kiedy najlepiej zdecydować się na korektę zgryzu z wykorzystaniem More »

 

Tradycja haftu kaszubskiego

Kaszubski haft jest jednym z piękniejszych arcydzieł wykonywanych rękoma człowieka, za pomocą nici. Można wyróżnić różne szkoły haftu kaszubskiego, jednak podstawową zasadą większości ze szkół jest sztuka z wyborem odpowiednich odcieni kolorystycznych, jak również motywów, w tym kwiatów, liści, gałązek, sporadycznie owadów: pszczół czy żuków. Pierwsze zjawisko zdobień w formie haftów można datować na dwunasty – szesnasty wiek. Głównie hafty tego typu wykonywane były w zakonach, gdzie zdobienia były jedną z form sztuki nawiązującej charakterem do natury – wody, lasów, łąk. Stąd też jeden z przewodnich motywów tj. drzewo życia widoczne na haftach tradycyjnych szkół kaszubskich zajmujących się na dzień dzisiejszy nauką haftów.

 

Kolorystyka haftów kaszubskich jest ściśle określona, tak samo, jak motywy wykorzystywane przez wszystkie szkoły tradycyjne. Można wyróżnić jedne z bardziej tradycyjnych technik haftowania, gdzie zestawienia kolorystyczne opierają się na siedmiu odcieniach kolorystycznych, w tym trzech niebieskich oraz na czarnym, żółtym, czerwonym i zielonym. Hafty kaszubskie, to znana i popularna od lat sztuka ludowa realizowana ówcześnie przez wybrane szkoły haftu. Wykonywane są hafty na serwetach, obrusach, jak również na rzeczach codziennego użytku, w tym na odzieży czy torbach. Ludowe ozdoby nawiązujące do wizualnych obrazków haftowanych na materiale są również przenoszone na meble np. stoły, krzesła, regały, drzwi itd.  

 

Sztuka użytkowa regionu kaszubskiego

Sztuka użytkowa, z wykorzystaniem technik haftu jest niezwykle docenianą ozdobą dla regionu kaszubskiego. Pomimo tego, że szkoły zajmujące się nauką haftu od pokoleń mają określone ramy, w jakich się poruszają tworząc projekty florystyczne, to wszystkie bazują na podobnych elementach nawiązujących do natury. Szkoła żukowska jest jedną z bardziej tradycyjnych obok szkoły wdzydzkiej szkół bazujących na kilku kolorach. Co więcej kolory wykorzystywane w hafcie nie mogą występować obok siebie w tym samym zestawie kolorystycznym. Najmniej tradycyjną szkołą ze wszystkich wydaje się być szkoła słupska, która tworzy sztukę haftowaną na podstawie wykopalisk regionalnych, odkryć archeologicznych, na podstawie wzornictwa uzyskanego na ziemiach. Nie nawiązuje ona do żadnej tradycji, jednak zdobienia tejże szkoły są równie piękne i wyjątkowe. Kolorystyka wykorzystywana w haftach, to najczęściej barwy tj. pomarańcz, zieleń, niebieski, błękitny, granatowy. Wyjątkowa szkołą kaszubską wydaje się być również szkoła haftu borowiacka, która wykorzystuje w swoich rękodziełach głownie jeden kolor żółty.

 

Hafty kaszubskie

Hafty są bardzo specyficzne, gdyż poza tym, że łączy ona wiele szkół wyszywania haftów, to tak naprawdę nie wykorzystuje techniki, która mówi o odrębności wyszywanych linii. Kaszubski haft jest jedną z bardziej charakterystycznych ozdób ziemi kaszubskich, jest tradycyjnym ozdobnikiem nie tylko ceramiki, mebli malowanych w sposób wykorzystujący bazowe motywy florystyczne, ale również ozdób stołów, regałów, serwantek w formie haftów nanoszonych na płótna, czy inne materiały wykorzystywane w produkcji wysokojakościowych elementów wystroju domu.